Przepis na apetyczną zakładkę KARIERA


Jak rozpalić zmysły naszego kandydata, który dzięki wielu staraniom firmy wreszcie trafia na karierową stronę www? Jak sprawić, by jego serce biło szybciej, ręce lekko się spociły i zaschło mu w gardle z wrażenia, że oto firma, o której zawsze marzył?

Przepis jest skomplikowany i bardzo niejednoznaczny. Zależnie od „kucharza” zmieniają się proporcje składników. Chcąc w pełni cieszyć się smakiem sukcesu, przygotowanie wymaga alchemicznej precyzji, by mieszanka którą zaserwujemy użytkownikom strony nie była wybuchowa. Główne składniki tej potrawy, to: szczerość – przedstawianie prawdziwych informacji o firmie, interesujące treści i szczypta intrygującej formy. Wcześniej należy ustalić gusta konsumentów, czyli dobrze poznać naszych odbiorców i zdefiniować cele, przemyśleć ich mierzalność.

Jeśli mamy wszystkie te składniki, możemy przystępować do prac. Oto niezbędnik apetycznej strony KARIERA w 11 punktach:

1. Responsywność

W czasach gdy na smartfon spogląda się częściej niż przez okno, to po prostu „must have” w działaniach wizerunkowych.

2. Budowanie świadomość marki

Niby oczywista oczywistość, ale przypomnieć warto: projektując wygląd strony trzymaj się firmowej księgi identyfikacji/znaku. Rozpoznawalność marki znacząco zwiększa liczbę aplikacji, dlatego dbaj o swój brand, logo, kolory i czcionki kojarzone z przedsiębiorstwem.

3. Zasada 3P:

Praktyczność – intuicyjne menu, zrozumiałe nazwy zakładek, jedna czcionka, ograniczona ilość kolorów i wyróżników tekstowych.

Przydatność treści – serwuj to, co z punktu widzenia odbiorcy jest ważne, co wpływa na podejmowane przez niego decyzje, co rozjaśnia mu w głowie i krok po kroku utwierdza w przekonaniu, że trafił na pracodawcę marzeń!

Prawdziwość – komunikuj EVP (employee value proposition), czyli unikalne, ale realne wartości jakie niesie ze sobą praca w tej konkretnie firmie. Nie kłam. Długi nos widać z daleka…

4. Candidate experience na 5+

Zadbaj o człowieka, który przegląda stronę, niech czuje się rozpieszczony! Otaczaj go apetycznymi aromatami wzmagającymi pragnienie: twórz stronę tak by była wygodna, czytelna i niosła ze sobą odpowiedzi na wszystkie pytania, jakie mogą się pojawić w głowie kandydata. Ułatwiaj mu życie i nie pastw się nad nimi oczekując, że będziemy godzinami klikał szukając ważnych dla siebie informacji. Warto uprzedzić kandydata o czekających go testach (o ile celowo nie są tajne), poinformować o obowiązującym dress codzie.

5. Język korzyści

Mów językiem korzyści dla kandydata: wskazuj co, poza wynagrodzeniem, zyska pracując w tej firmie. Dążysz do tego, by kandydat czuł, że oferty pracy, które przegląda są dla niego okazją by wnieść w swoje zawodowe życie istotną wartość.

6. Perspektywa pracownika

Pracownicy nie ryby, głos mają – oddaj im go na stronie. Niech sami opowiedzą o kulturze organizacji, o możliwościach rozwoju, o swoich doświadczeniach. Forma dowolna, byle zgodna z kulturą firmy, możesz się uciec do opowieści o pracownikach, praktykantach, stażystach. Za ich zgodą pochwal się jacy fantastyczni ludzie tworzą firmę, bo to właśnie pracownicy wzbudzają zaufanie kandydatów,

7. Aktualne oferty + możliwość spontanicznej aplikacji

Przedstaw aktualne oferty pracy i daj kandydatom możliwość aplikacji spontanicznej, nawet jeśli nie ma aktualnie interesującej ich rekrutacji (np. krótki formularz; zachęcenie do kontaktu; podanie nr telefonu do rekrutera) Idź ludziom na rękę: czy naprawdę niezbędne jest wypełnianie formularza, który ma 10 stron i odnosi się wrażenie, że firma zaraz zapyta o korzenie rodzinne sięgające XIV wieku? Czy na początek nie wystarczy link do profilu na GoldenLine/LinkedIn?

8. Call to action!

APLIKUJ! Koleżanko, kolego… halo, jesteście tu po to, by zostawić swoje CV! Niech strona kariera przypomina po co istnieje, stosując CTA (call to action, np. hasło APLIKUJ).

9. Opowiadaj historie, ale nie pisz referatu

Opowiedz o procesie rekrutacji w dowolnej formie: możesz to zrobić graficznie, możesz przytoczyć słowa pracownika, przedstawić dział HR, nagrać film, stworzyć teledysk… Przedstaw historie marki, ale zrób to pasjonująco. Opowiedz o misji, która przyświeca przedsiębiorstwu.

10. Wyjdź z pudełka

Zostań czarną owcą i pomyśl inaczej niż wszyscy, wyróżnij się na tle konkurencji i nie powielaj schematów. Pokaż, że Twoja firma jest inna już na etapie tworzenia strony kariera. Patrz jak robią to najlepsi, równaj w górę i staraj się by wyszło jeszcze lepiej. Ryzyka nie ma: w myśl tej filozofii nawet jeśli plan nie wychodzi, to i tak efekty działań są bardzo dobre!

11. Porzuć perfekcjonizm

Błędów nie popełnia tylko ten, który nic nie robi. Dlatego wybaczaj sobie i przygotuj się na liczne zmiany już po zakończeniu projektu. Trendy w świecie wirtualnym zmieniają się dynamicznie, dlatego nie wystarczy zaprojektować świetną stronę. Trzeba stale się nią opiekować, aktualizować i równać zawsze w górę, by nie zostać w tyle w stosunku do konkurencji na rynku pracy.

Zatem smacznego i dobrej zabawy: im więcej pozytywnej energii włożycie w działanie, tym więcej jej później do Was wróci. Powodzenia!

Ps. Gdyby się pojawiły jakieś wątpliwości zapraszamy do kontaktu!